Rekordowe 1,5 miliarda złotych dla organizacji pożytku publicznego

 • Półtora miliarda złotych – taką kwotę w 2023 r. Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) z tytułu 1,5% podatku dochodowego za ubiegły rok.
 • Swoje wsparcie przekazało 12,7 mln podatników. 
 • Przeciętna kwota 1,5% wyniosła 121 zł.

Rekordowy 2023 rok

Organizacje pożytku publicznego otrzymały w tym roku rekordowe 1 mld 530 mln zł. wsparcia. 1,5% podatku przekazało 12,7 mln podatników. To 3,2 mln podatników mniej niż w roku ubiegłym. Pomimo tego OPP otrzymały łącznie 416 mln zł więcej niż rok temu.

Pieniądze przekazane na OPP to nie tylko zwykły przelew. To pieniądze, które mogą zmienić a czasem nawet uratować czyjeś życie. Każda przekazana kwota jest ważnym wsparciem i pokazuje jak rozwija się w Polsce społeczeństwo obywatelskie

 powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W tym roku najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł. Z rozliczeń podatkowych za 2022 r. największe kwoty z tytułu 1,5% podatku trafiły na rachunki bankowe organizacji:

 • Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” (288 652 814,63 zł)
 • Fundacja Siepomaga (93 558 918,56 zł)
 • Fundacja Avalon (79 797 245,39 zł)

Korzystne zmiany

Kwoty z tytułu 1,5% podatku dla OPP rosną z roku na rok. Dzięki zaangażowaniu podatników i korzystnym zmianom w przepisach, środki dla OPP od 2016 roku wzrosły prawie 2,5 krotnie: z 619 mln zł (2016) do ponad 1,5 mld zł. Przepisy, które weszły w życie od 1 lipca 2022 r. w ramach programu Niskie Podatki zmieniły zasady przekazywania części podatku na rzecz OPP. Dzięki tym zmianom, od 2023 r. roku zamiast 1 procenta można przekazać 1,5 procent podatku.

Dzięki reformie Niskie Podatki część podatników przestała w ogóle płacić PIT, więc nie miała możliwości dokonania odpisu na OPP. Zadbaliśmy jednak o dobro organizacji, które teraz otrzymują 1,5 proc. podatku, zamiast 1 proc. Podatek przestali płacić ci, którzy zarabiają stosunkowo niewiele, więc ich odpisy na OPP nie były wysokie. Jednocześnie wysokość odpisu wzrosła o połowę. W efekcie organizacje w tym roku otrzymały rekordową sumę 

– powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Zmiany, które przyczyniły się do wzrostu przekazywanych kwot to nie tylko zmiany w przepisach. Dzięki usłudze Twój e-PIT w wygodny i szybki sposób można zadecydować komu przekazać swoje 1,5% podatku.

Sprawne przekazywanie pieniędzy dla OPP to w dużej mierze zasługa usługi Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Krajowej Administracji Skarbowej podatnicy w wygodny i szybki sposób przekazują 1,5% procent swojego podatku, samodzielnie decydując o tym, jak te środki zostaną wykorzystane 

– podkreśliła wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Środki z tytułu 1,5 procenta należnego podatku z rozliczenia za 2022 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego, tak jak w roku ubiegłym, zostały przekazane na podstawie wniosków podatników zawartych w zeznaniach podatkowych składanych do urzędów skarbowych, zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej, z tytułu:

 • podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-36, PIT-36S, PIT-37),
 • podatku od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-36L, PIT-36LS),
 • podatku od dochodów z zysków kapitałowych (PIT-38),
 • podatku od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (PIT-39),
 • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28, PIT-28S),
 • dochodów z zagranicznej spółki kontrolowanej (PIT-CFC) oraz w oświadczeniu o przekazaniu 1,5% podatku organizacji pożytku publicznego (PIT-OP).

Przekazania środków z tytułu 1,5% należnego podatku z rozliczenia za 2022 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonał, tak jak w roku ubiegłym, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, na podstawie wniosków podatników zawartych w zeznaniach podatkowych, w oparciu o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2022 r. oraz z dnia 31 marca 2023 r.

Szczegółowe informacje na temat 1,5 procenta dla OPP znajdują się na stronie MF.

 

żródło: gov.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *