Slim VAT 2.0 już w przygotowaniu

Nowelizacja w zakresie pierwotnego „Slim VAT” została podpisana przez prezydenta RP tuż przed świętami, we wtorek 22 grudnia 2020 r.

Ministerstwo Finansów na swoim portalu internetowym określa Slim VAT jako „program pilotażowy, powstały w dialogu z przedsiębiorcami” oraz „odpowiedź na postulaty rynku”. Podpisana ustawa zawiera liczne rozwiązania mające uprościć proces rozliczania podatku VAT przez przedsiębiorców, w tym m.in. uproszczone fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym oraz korzyści finansowe (np. wydłużenie terminu na odliczenie VAT na bieżąco). Slim VAT zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Jak się okazało, to nie koniec zmian w podatku od towarów i usług szykowanych na 2021 rok. Mimo, że powyższa nowelizacja nie zaczęła jeszcze obowiązywać, Ministerstwo Finansów pracuje już nad wprowadzeniem drugiego pakietu uproszczeń w zakresie rozliczania podaktu VAT – tzw. Slim VAT 2.

Na konferencji 22 grudnia 2020 r. wiceminister finansów Jan Sarnowski poinformował, że drugi pakiet uproszczeń jest obecnie na etapie konsultacji wewnętrznych. Zgodnie z prognozą wiceministra, założenia Slim VAT 2 zostaną zaprezentowanie na przełomie stycznia i lutego 2021 roku.

Niedługo powinniśmy więc poznać kolejne pomysły Ministerstwa na ułatwienie rozliczeń podatku od towarów i usług.


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 88 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *