Zmiana organizacji pracy sądów WSA i NSA

Autor: Marcin Chomiuk, Partner zarządzający ADN Podatki


Podatnicy, którzy aktualnie prowadzą spory z organami skarbowymi na etapie sądowoadministracyjnym zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że NSA i WSA rozpatruje skargi bez rozprawy. W dobie pandemii COVID-19 stało się to standardem i ze względów bezpieczeństwa nie może szczególnie dziwić. Obecne zasady postępowania wprowadziły przepisy specjalne ustawy COVID-owej oraz zarządzenie nr 39 prezesa NSA.

Ma to oczywiście swoje głębokie konsekwencje praktyczne, gdyż podatnicy mają mniejsze możliwości przedstawienia swojej argumentacji przed sądem. Okazuje się jednak, że taki sposób prowadzenia postępowania, tzn. standardowo brak rozprawy, ewentualnie w specyficznych przypadkach, na zasadzie wyjątku, rozprawy w formie on-line, ma się stać standardem nie tylko na czas trwania epidemii ale także w okresie roku po jej zakończeniu.

Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt zmiany m.in. ustawy COVID-owej z marca 2020 r. (druk 899), który czeka na pierwsze czytanie w Sejmie. Warto jednak pamiętać, że taka formuła rozstrzygania spraw nie oznacza, że podatnicy tracą wszelkie możliwości argumentacji po napisaniu i niesieniu skargi lub skargi kasacyjnej. W tym wypadku bardzo istotną rolę będą odgrywały pisma złożone do sądu. Podatnik może je wnieść w każdym czasie przed wyznaczonym terminem rozstrzygnięcia i jak pokazuje praktyka dobrze napisane pismo często może pomóc.


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 88 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *